A királyok új ruhája #2
- György Román
- Aug 30, 2023
- 4 min read
Updated: Aug 31, 2023
Ide kívánkozik egy érdekes szakmai tapasztalat. Az egyik gyártó ügyfelünk ügyfele (ismerem is az illető tulajdonost) nyílászárókat cserélt. A ház ugyan egy dombtetőre épült, de egy olyan természetes szélcsatornában helyezkedik el, ami szinte egész évben szélnyomás alatt tartja a házat (hosszában). Ez egyrészt jó is lehetne, mert ez egy természetes és folyamatos légcserét biztosíthat, de ahogyan Fábry is mondotta:
"Nincs az a jó kakaspörkölt, amit egy csipetnyi szar el ne tudna b@szni.".
Így történt, hogy a vadiúj (fa)nyílászárók beépítése után a ház elkezdett fütyülni. Hol erősebben, hol gyengédebb dallamokkal, de szinte folyamatosan hallható volt a legjobb rock muzsikákat is megrontó rossz minőségű halk "sípszó" - már csak az öngyújtók lángja hiányzott.

A probléma ott volt, hogy hiába a tényleg kitűnő minőségű nyílászáró, a szélnyomás utat talált magának, méghozzá nagyon nehezen javítható módon. A megoldás több hónapi próbálkozás után jött el, méghozzá úgy, hogy utólagos vasalást alkalmaztak részszellőztető beépítésével (ez nem mindenhol alapfelszereltség) és a műanyag nyílászáró rendszerektől ellesve dekompressziós lyukakat fúrtak a szárnyon és a tokon, ami folyamatosan enyhítette a külső és a belső tér közötti állandó nyomáskülönbséget.
Az említett ház egy viszonylag új épület. Teljesen elfogadható lett volna a modern nyílászárók adta lehetőségek kihasználása, de a tulaj ragaszkodott a tradicionális fa ablakokhoz és ajtókhoz - nem kellet volna.
Ha itt is felvetődik a műanyag nyílászáró alternatívája, akkor a gondolatmenetet tovább lehetett volna vinni az aluklipszes rendszerek irányába és az irdatlan költségekkel és idegeskedéssel járó utólagos javítgatások, próbálkozások szükségtelenek lettek volna.
Az alumínium héjazat felületkezelési lehetőségei messze túlmutatnak a fa- és a műanyag felületekén. A solvent bázisú nyomtatott festékek, az viasz alapú, UV erősített felületek, az akril, a porfestés, szinterezés, a keménylakkok, a matt, a gyöngyházfényű és a fényes fóliák végtelen szín- és felület variációt tesznek lehetővé, beleértve a fa mintázat tökéletes utánzását is.
... új épület? Nyilván cél volt a hőszigetelés is. Ebben a tekintetben ezek a profilrendszerek (Kömmerling 76AD ALU és 88MD ALU) kivételes hővédelmet nyújt még a hagyományos műanyag ablakokhoz képest is. Természetesen ennek feltétele (és nem részletkérdés) a megfelelő üvegszerkezet kiválasztása is.

Ha megnézzük a hőkamerás képet, akkor azonnal szembeötlő, hogy az aluklip által felvett hő a nem a műanyag profil külső felületét melegíti, hanem az aluhéj mögött keletkezett "légkamrát", amiben intenzív hőcirkuláció, ezzel együtt hőelvezetés kezdődik és máris kiszellőzésre kerül a kiáramlási pontokon a felmelegedett levegő, mintegy kiegyenlítve az állandóan emelkedő nyomást.
Az indirekt melegedés (köszönhetően az alublende mögötti kis kamrának) nem adja át a hőt közvetlenül a tok és a szárny profiloknak, így a keretszerkezetek és az intelligens acélmerevítések átmelegedése lassabb lesz, ami jóval kisebb torzulásokat és kamrai nyomáskülönbségeket- ezáltal hosszabb élettartamot - eredményez.
A biztonságról is ejtsünk néhány szót. Nem mindenkinek adatik meg, hogy az idegen személyek belépését a portára egy 50 kg-os kutyus ellenőrzi, épp ezért kiemelt a biztonsági fokozat, amelyet a Kömmerling 76AD ALU és 88 MD ALU képvisel. Én magam is részese voltam egy ilyen tesztnek, habárt azt egy vasalat gyártó szervezte. A feladat egyszerű volt: adott néhány komolyabb szerszám és adott idő alatt át kell magunkat verekedni a nyílászáró szerkezet túloldalára (ahol a barátság kedvéért 1000 Euro is várta a próbálkozó kollégákat). Hiába a szakmai tapasztalat, hiába a legjobb szerszám, az áttörés esélytelen volt. A sztori mindössze abból a szempontból érdekes, hogy egy szerkezet soha nem csak önállóan profil, hanem a profil+üveg+vasalat+beépítés minősége.
Az biztos, hogy az aluhéjas rendszerek behatolás szempontjából egy erős akadály, már csak a felhasznált anyagok okán is: megerősített, vastag falú tömör PVC profil hegesztett alumínium takaróelemekkel.

Ha az üvegre (48-58 mm vastag, melegperemes, ragasztott biztonsági üveg) és a vasalatra (RC2 biztonsági vasalat) is ilyen szakértelemmel figyelünk, akkor ez a behatolási pont jó eséllyel figyelmen kívül hagyható a zsivány részéről.
Az 1. ellenállási osztály (RC1N)
Betörésállóság a Resistance Class 1 (RC1N) szerint, tesztelt biztonság a DIN EN 1627-1630 szerint.
Az RC1 N alkatrészek alapvető védelemmel rendelkeznek a fizikai erőszakkal, például rúgással, nekiugrással, vállütéssel, fellökéssel és kitépéssel főleg vandalizmussal)
szembeni kitörési kísérletekkel szemben.
A 2. ellenállási osztály (RC2/RC2N)
betörésállósága a DIN EN 1627-1630 szerint magasabb biztonsági követelményeket támasztott.
Az alkalmi tolvaj egyszerű eszközökkel, például csavarhúzóval, fogóval és ékekkel is megpróbálja feltörni a zárt és reteszelt alkatrészt.
A 3. ellenállási osztály (RC3)
betörésállósága a DIN EN 1627-1630 szabvány szerint lényegesen magasabb biztonsági követelményeket támasztott.
A zárt és reteszelt alkatrészt egy második csavarhúzóval és feszítővassal, valamint egy egyszerű fúrószerszámmal is megpróbálja feltörni az elkövető.

Ez is zöld techológia
A Kömmerling profilok - a "Greenline" család - receptjeiben már nagy részben megújuló nyersanyagok kerülnek felhasználásra. Ilyenek például az újrahasznosított profilok,
vagy az erdőgazdálkodásból jól ismert fenyőolaj. Ezzel drasztikusan csökkentik a fosszilis alapú összetevők arányait, mindezt folyamatos termékfejlesztés és kontroll mellett.
Ebben a körforgásban minden résztvevő számára elengedhetetlen, hogy ez az új receptúra az elvárható minőségi és technológiai mutatókat növelje.
Magyarul a sarokkapcsolatos erőssége erősebb legyen, a 7 légkamra által körbezárt profil keresztmetszet (és inerciarendszer) kiváló sarok- és törésszilárdságot mutasson.
Már "csak" a cseresznye a tortán, hogy az alublende egy 100%-ban újrahasznosítható alapanyag.
Karbantartás
Ez egy igazán elhanyagolt téma. A ház tulajdonosai azt gondolják, hogy ha már beépítették a nyílászárót (különösen a drága alublendés nyílászárót), akkor az onnantól nem igényel különösebb foglalkozást.
Egy dolgot szögezzünk le: nem létezik gondozásmentes nyílászáró. Az aluborítást, a látszó felületét, a vasalatban a záródási pontokat tisztítani illik és időnként karban kell tartani.

Az aluhéjat (alublendét) általában pattintós és ragasztásos technológiával vegyesen teszik föl a keret szerkezetre. Az innovatív tömítéstechnológia biztosítja a hosszú és megbízható záródást, valamint a víz elvezetését a profilkamrák belseje felől a héjazat felé. Ez ugyan nem igényel különösebb karbantartást, de egy szivárgást, melléfolyást, hibás kivezetést illik észrevenni és jelezni a gyártónak.
A különböző alublendés nyílászáró rendszerek különböző karbantartási és/vagy felújítási(!) technikákat igényelnek, de tapasztalataim alapján a Kömmerling 76AD ALU és 88MD ALU rendszerek igényli a legkevesebb figyelmet - köszönhet
Összefoglalva

Ha ezen a kiselőadáson átrágta magát a tisztelt olvasó, attól még nem lesz biztos a döntésében, mindössze néhány színes-kérdőjeles sztorin keresztül igyekeztem rávilágítani, hogy milyen fejlődésen megy keresztül egy profilgyártó cég 125 éves gyártói és piaci tapasztalattal.
Nem mind arany, ami fénylik, de ebben az esetben elismerően bólogatok, harapok saját kenyeremből és nagyokat kortyolok saját sörömből.
Ha ez is érdekel, keress meg, ez is egy jó ürügy lehet szakmai és baráti beszélgetésre egyaránt!
Comments