top of page

A nyílászárók téli és nyári beállítása

  • Writer: György Román
    György Román
  • Oct 17, 2021
  • 4 min read

November közeledtével mindig felmerül a kérdés, hogy valóban szükség van-e nyílászáróinkhoz hozzápiszkálni. Le kell szögezni, hogy az ablakok és ajtók felkészítése a téli hidegre, vagy épp a nyári forróságra legalább olyan fontos dolog, mint a helyes kenés (olajozás) és a tisztítások elvégzése, de közel sem biztos, hogy a valóságban is az ablakok vasalatának elállítása megoldás lenne bármilyen problémára.


Az új nyílászárók beépítése után átadáskor, a beépítők általában elmondják az alapvető tudni valókat a nyílászárók karbantartásáról, az ablakok megfelelő módon történő tisztításáról, valamint a vasalatok beállításáról.


A legtöbb embernél az marad meg - ami már félsiker - ,hogy takarításkor a zárakat be kell olajozni és a vasalatokat karban kell(ene) tartani.


Váltás téli és nyári üzemmód között

Ezt gyorsan érdemes rövidre zárni: nincs ilyen üzemmódja nyílászáróknak, viszont mint minden meghanikus szerkezet alapvető karban tartást igényelnek.

A műanyag ablakok esetében beszélhetünk a zárfogadók esetében téli helyzetről, de senki helyében nem vállalkoznék arra, hogy ezek pozícióit megváltoztassam, vagy bármerre tekergessem.

Ennek nem csak gyártástechnikai okai vannak (pontosság, vetemedés, torzulás, ékelés, adekvát keret-merevítés, stb.), hanem magának a vasalatnak a magas szintű ismerete (kényszermozgások, összetétel, záródarabok, zárfogadók rögzítése, stb.) is szükséges ahhoz, hogy a záródási eredmény a számunkra kedvező irányba tereljük.


Egy 3-5 éves beépítésű szerkezet esetében inkább arra törekedjünk, hogy a régi poros zsírozást és az új kenést helyesen tudjuk bevinni a nyílászárónkba.



Nyissuk ki az ablakot és ne tekergessünk még semmit. Műszerolajjal, vagy WD40 szintetikus olajspray-vel a vasalaton található olajozást jelző nyílásnál valamint a zárfogadóknál egy csöpp kenőanyagot juttassunk a zárszerkezetbe.



Zárjuk be az ablakot és a kilincset párszor forgassuk el egészen a bukó állapottól a zárt állapotig. Ez általában a kilincs felfelé mutató álló helyzetéből az alulra mutató szintén álló helyzetig való elforgatást jelenti.

Így szétkenjük a vasalatban a kenőanyagot, és a lerakódás alul ki fog csöppenni az ablak tokszerkezetébe. Észre fogjuk venni, hogy pár kilincs forgatás után úgy működik az ablak mint új korában. A fémes súrlódás elhalkul - ha egyáltalán volt ilyesmi - és könnyebben lehet üzemeltetni a nyílászárót.


A hideg és a meleg évszakokban tényleg másképpen viselkedik az ablak. A hidegben minimálisan összébb megy, míg a nyári forróságban, amikor a felületi hőmérséklete

egy fehér nyílászárónak akár 50°-os is lehet, kitágul. Itt merülhet föl a kérdés, hogy a gyártó a megfelelő profilt és a megfelelő vastagságú acél merevítést alkalmazta-e és hogy a működéskor ez a méret- és alakváltozás mennyire érzékelhető.


Vegyük elő legjobb emlékezetünket és emlékezzünk vissza nyári/téli tapasztalatunkra, hogy a nyílászárónk egy-egy szellőztetés végi nyitás, vagy zárás alkalmával mennyire volt csökönyös. Ha rossz tapasztalatunk erőt vesz rajtunk, akkor nosza... irány a fenti folyamat, lehet a kilincset cibálni.


Mikor szükséges az újra-állítás?

Jó tudni, hogy mi is történik az ablak záródásakor, mert akkor egy kicsit közelebb vagyunk a megoldáshoz. A tok profil belsejében vannak rögzítve az un. zárfogadó darabok.


Jól ismerem ezeket az alkatrészeket, mert a megmunkáló gépekhez a beállításokat én végzem. Rendkívül bonyolult és hosszú folyamat... bele sem kezdenék.


Ha egyszerűen kellene fogalmaznom, akkor azt mondanám hogy a záródási folyamatban a tok és a szárny közelebb kerül egymáshoz.

A tokon a zárfogadó, a szárnyom vasalaton elhelyezkedő, mozgó záródarab egymásba kapaszkodik ahogyan forgatjuk a kilincset, úgy a szárny és a tok közelítenek egymáshoz.


Nyilván két műanyag (vagy alumínium, vagy fa) nem lenne képes a szigetelésre, ezért egy rugalmas gumitömítés akadályozza a két profil közeledését, méghozzá úgy, hogy eltömíti a keletkező réseket.



Nem kell atomfizika hozzá, hogy ezek a gumik nemcsak elhasználódnak a hosszú évek alatt, de megkeményedve nincs már meg a rugalmasságuk, hogy ezt a tömítést (ezt hívjuk zárásnak) elvégezzék.


A zárást hamar ellenőrizni lehet egy papírlap segítségével, amit nyitott ablakba helyezve megnézzük, hogy ki tudjuk-e húzni a profilok közül. A kép megtévesztő lehet, mert működik papírral is nemcsak 20 Euro-s bankjeggyel!


Gondolom nem szorul magyarázatra, hogy oda kell a papírt bedugni, ahol nincsenek záródó elemek. Ha a zárás nem tökéletes, akkor a lap könnyedén eltávolítható. 120 cm feletti és a kétszárnyú ablakoknál érdemes alul és felül is a próbát elvégezni. Ha ezt a próbát elvégezzük az ablak mind a 4 oldalán, akkor eldönthetjük, szükséges-e bármilyen beavatkozás.


Milyen állapotban vannak a gumitömítések?

Jól zár-e a nyílászárónk?


Bárhogyan is alakul a próbán eredménye, ha ablakainkat szeretnénk kipofozni, akkor olajozáskor, a tömítő gumikat is ellenőrizzük le. Ha azt tapasztaljuk, hogy a tömítőgumi(k) már kemény(ek) és nyomásra nem lapul(nak) össze, akkor azok jó eséllyel cserére érettek. Nem kizárt, hogy a vasalat állítása után is tömítetlen lesz az ablakunk amíg ki nem cseréltetjük őket.


Jótanácsaim

Saját kútfőből nem érdemes a vasalathoz nyúlni.

Ha valahol állítunk a szorítás erősségén, akkor azt körbe-körbe meg kellene tennünk, hogy a nyílászáró teljes kerületén kiigazítsuk a záródási pontatlanságokat. Ha viszont vagyunk olyan biztosak a dolgunkban, hogy az átállítást megtettük téli üzemre, akkor ne feledjünk visszatérni a melegebb időkben is, hogy a visszaállítást is elvégezzük.


Soha, de soha ne alkalmazzunk barkácsboltokban vett utólagos tömítéseket, mert a szárny eltorzulhat.

A megerőszakolt kapcsolódások miatt olyan erőhatások lépnek föl, amire sem a vasalat, sem a pántok, sem az egész szerkezet nincs felkészítve. Közel 10 éve foglalkozom ablakokkal, ajtókkal, árnyékolástechnikával, de eszembe sem jutna állítgatni a vasalaton!


Hívjatok szakembert!

Tökéletesen fogjátok tudni tájékoztatni őt a gumi állapotáról, az elvégzett papírteszt eredményeiről és segítitek a munkáját, ha esetleg fel kell készülni egy gumicserére.



A beállítás folyamata

1. olajozás, és az olaj által kifolyó por törlése

2. a tömítő gumik állapotának ellenőrzése

3. papírteszt

4. szakember megérkezik

5. a szükséges oldalon elvégzi a beállításokat


A cikk megjelenését és szakmai felügyeletét segítette: InnoTherm Ablak Kft.

Comments


© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

bottom of page