Árnyékoljunk
- György Román
- Mar 16, 2021
- 5 min read
Updated: Mar 23, 2021
Még nem volt szó az árnyékolástechnika előnyeiről és fontosságáról, ezért érdemesnek láttam részletesebben szót ejteni erről is, hisz közeledik a tavasz és vele együtt a napsütés. A típusokat többféle szempont alapján hasonlítom össze, kitérek a tartósságra, továbbá az ár/érték arányra is és nem titkolom el előled az esetleges hátrányokat sem!

Beltéri árnyékolók
A szortiment dacára, kis hazánkban még mindig a jó öreg reluxa a legelterjedtebb beltéri árnyékolástechnikai elem. Forgatható lamellái biztosítják a szűrt fényt otthonodban. Jutányos áron hozzájuthatsz, jól árnyékol, viszont nagy hátránya, hogy tisztítása rendkívül körülményes és időigényes.
A reluxa készülhet alumíniumból, műanyagból, sőt még trópusi fából is, de jó, ha tudod, hogy a műanyag reluxák sem minőségben, sem pedig tartósságban nem közelítik meg a többi típust!
Ha esetleg nem értenéd, akkor arra célzok, hogy ha teheted, kerüld el a reluxát jó messziről, ...de ez csak az én véleményem.
Háromféle reluxa közül választhatsz (van több is, de ezek a legismertebbek)
Az súlyzáras változat a legelterjedtebb. Alumíniumból készül, elegáns, forgatópálcája lehet színazonos, vagy átlátszó. Feszített változata nagyon népszerű, mert a reluxa az ablak bukó-állásában is párhuzamos marad a nyílászáró szerkezetével.
Az ún. isoline reluxa fő jellemzője, hogy a karnisszerkezet tökéletesen illeszkedik a nyílászáróhoz, továbbá háromszög-alakú ablakoknál is használható. Alumínium lamellái egy gyöngylánccal forgathatók. Fontos, hogy ez a legtartósabb mind közül, az ára viszont egy redőnyével vetekszik.
A tömör és csomómentes fából készült reluxa rendkívül dekoratív árnyékoló, továbbá 100%-ban színtartó is. (Ez sajnos nem mondható el mindegyik típusról. Talán te is láttál már kifakult reluxát... nem túl "esztetikus".)
Lamellái könnyű, de mégis merev alapanyagból készülnek. Kitűnő választás azoknak, akik kedvelik a természetes anyagokat. Sok pozitív tulajdonsága mellett néhány negatívval is számolni kell: nedves, párás helyiségekben, valamint tetőtéri, ferde síkú ablakoknál nem javasolt a használata, továbbá nem elhanyagolható szempont az sem,
hogy a lamellák vastagsága miatt, felhúzott állapotban is jelentős részt eltakarhat a kilátásból.
Sávroló
Amennyiben kedveled a különleges berendezési tárgyakat és nyitott vagy a modern lakberendezési eszközökre, a sávroló épp neked való.
Különlegessége a textilfelületen lévő sötét és átlátszó sávok váltakozása, így két egymást követő sáv segítségével szabályozhatod a beáramló napfény mennyiségét és az átláthatóságot.
Tokozott és tok nélküli változatban is kapható. Exkluzív darab, nem tartozik a legkedvezőbb árfekvésű árnyékolók közé, viszont ha vigyázol rá, sokáig lakásod dísze lehet!
Firenzei roló
Ha már itt tartunk, nem mehetünk el szó nélkül a firenzei roló mellett sem...
Ez a viszonylag új keletű textilárnyékoló sokban hasonlít a sávrolóhoz, ugyanis ennél a típusnál is párhuzamosan futó sávokat láthatunk, de a firenzei rolót még különlegesebbé teszi az az egyedi megoldású, áttetsző anyag is, melyet fényzáró textillapocskák kötnek össze. Az árnyékoló nyitott állapotban úgy néz ki, mintha hullámozna...
Gyönyörű, különleges, ennek köszönhetően pedig nagyon drága, hiszen egy prémiumkategóriás termékről van szó. Tartósságával kapcsolatban ugyanazt tudom mondani, mint a sávrolónál: vigyázni kell rá és hosszú évekig gyönyörködhetsz benne!
Pliszé
Az egyik legkedveltebb és legmodernebb beltéri árnyékolástechnikai elem a pliszé - mely Magyarországon eddig inkább rovarháló változatban terjedt el.Ennél a típusnál nem kell csavarozni, fúrni, faragni sem, mert egy univerzális konzol segítségével egyszerűen feltehető bármilyen nyílászáróra.
Harmonikaszerűen záródik össze, nem tartalmaz semmilyen rugót, vagy merevítőt. Használhatod függőlegesen és vízszintesen is, húzhatod fentről lefelé, vagy lentről felfelé, jobbról balra, vagy balról jobbra... :)
Ára viszonylag kedvező, továbbá rendkívül dekoratív és sokoldalú. Tartósságának kulcsa az egyszerű szerkezeti felépítés.
Szalagfüggöny
Ne felejtkezzünk el a szalagfüggönyről sem! Habár inkább a bankok és az irodaházak kedvelt árnyékolója, ma már annyiféle kapható, hogy méltán lehet otthonod dísze.
Nagy üvegfelületek árnyékolására is kitűnően alkalmas. Készülhet fényáteresztő, vagy fényzáró textilből, továbbá trópusi fából is, működtetheted kézzel vagy motorral...
A kellemes szűrt fényt biztosító, vízszintesen mozgatható lamellák egy speciális kocsi segítségével fordíthatók a fény felé.

Nem kifejezetten pénztárcabarát, árát jobbára a típusa befolyásolja, viszont ha rendeltetésszerűen használják (értem ezalatt, hogy például nem rángatják ész nélkül), kimondottan tartósnak számít. Tisztítása rendkívül drága, gyakorlatilag jobban jársz, ha újat veszel!
Roletta
Végül, de nem utolsó sorban, ismerd meg a rolettát (nem a rolettit, az más :))! Ez az árnyékolástechnikai elem - mely akár térelválasztóként is használható - újra reneszánszát éli.
Függőleges mozgatású, így felhúzott állapotban szinte észre sem veszed. Többféle anyagból készülhet, lehet sima vagy tokozott, kézi vagy motoros működésű, fényzáró vagy fényáteresztő... A roletta szintén alkalmas nagy felületek árnyékolására, sőt még tetőtéri ablakoknál is használhatod. Viszonylag drága, de rendkívül tartós elem, egy esetleges textilcserével pedig élettartama még tovább növelhető.
A kültéri árnyékolókról
Hát persze, hogy a redőnnyel, hiszen az egyik legrégebbi és legnépszerűbb kültéri árnyékolástechnikai elem. Előkelő helyezését kedvező árának, valamint funkcióinak köszönheti, hiszen nem csak a nap elleni harcban hű segítőnk, hanem a hőszigetelésben is, továbbá biztonságérzetet is nyújt. Tokból leengedett lamellái egy sínben futnak (kivéve, amikor megmakacsolják magukat és galád módon kiszabadulnak... :)).
Ha azon gondolkoznál, hogy az árnyékolónak a lakáson belül, vagy kívül van a helye, akkor gondolj arra, hogy ha a melegedést okozó napsugárzás már bejutott az élettérbe, onnan már csak szellőztetéssel, vagy hűtéssel fogod tudni kijuttatni. A kültéri árnyékolásra érdemes úgy tekinteni, mint a hősugárzás elleni védelem első és legfontosabb vonalára!
Természetesen ebből is többféle van a piacon, választhatsz manuálisat vagy motorosat, sőt még rugós rendszerű tengellyel ellátottat is (habár ezt inkább üzleteknél használják).
Lehet külső, belső, vagy vakolható tokos... Anyagát tekintve gyártanak műanyagot, fát, vagy alumíniumot, tartóssága pedig többnyire az anyagától és a szakszerű felszereléstől függ.

Az alumínium a legtartósabb mind közül, de ez nem jelenti azt, hogy egy műanyag, vagy fa redőny nem lehet jó! Esetükben a tartósságot megfelelő karbantartással biztosíthatod.
Ha vágod, hogy annak idején mit írtam a fa nyílászárók ápolásáról... na, az vonatkozik a fa redőnyökre is...
Tény, hogy a legkedvezőbb árú kültéri árnyékoló, de természetesen itt is van alacsonyabb és magasabb árfekvés, úgyhogy nem árt körülnézni döntés előtt!
A zsalugáter
Talán nem túlzás azt állítani, hogy már évszázadok óta használják. Ha esetleg most nem ugrik be, hogy mire gondolok, hunyd be a szemed és képzelj el egy régi, szép parasztházat!

Nem csak az épületet öltözteti, hanem egy rendkívül hatékony árnyékoló is, mely gyakorlatilag bármilyen nyílászáróra felszerelhető!
Anyagát tekintve lehet műanyag, fa, vagy alumínium, melyek kaphatók fix, valamint mozgatható lamellás kivitelben is. Azt hiszem, nem meglepő, ha azt javaslom, hogy inkább mozgatható lamellásat válassz!
Viszonylag drága, tartósságára pedig ugyanaz vonatkozik, mint a redőnyére, a karbantartását pedig nem érdemes félvállról venni!
Ha tetszik a zsalugáter, de egy kicsit modernebbet szeretnél, van egy jó hírem!
Tolózsalugáter, vagy más néven loggialu is kapható a piacon, melyet akár nyílászáró elé is felszereltethetsz! Főleg teraszok, erkélyek, körfolyosók és télikertek árnyékolására alkalmas.
Lamellái minden esetben fixek és alumíniumból készülnek, melyek között a távolság kb. 3 cm, valamivel nagyobb, mint a hagyományos zsalugátereknél. Működtetése kézzel történik. Relatíve drága, viszont tartós - feltéve, ha rendeltetésszerűen használod.
Zsalúzia
Látványos és kiváló árnyékoló a zsalúzia is, melyet leginkább egy kültéri reluxához tudnék hasonlítani.
A fényerősség a lamellák dőlésszögével szabályozható, szélstabilitását pedig feszítő sodronnyal, vagy egy vezetősín segítségével biztosítják. A vezetősínes megoldás stabilabb és csendesebb, melyből vakolható változat is elérhető.
Kapható manuális és motoros kivitelben, továbbá nagy felületek árnyékolására is alkalmas. Ár/érték-arányát tekintve elmondható, hogy jó befektetésnek bizonyul, ugyanis rendkívül tartós elem. Javítani ritkán kell, karbantartást nem igényel, az első felújítás kb. 20 év után szükséges, ez azért magáért beszél...
Napháló (screen)
Ha inkább a legújabb technikai vívmányok érdekelnek, válaszd a naphálót!
Több típusa is van: fixscreen, winscreen, Slidefix és Panovista.
Ez a PVC-alapú textilárnyékoló több funkciót lát el, mint gondolnád. Elnyeli a káros UV- és infrasugarakat, a fényt beengedi, viszont tökéletesen árnyékol, ezáltal hatékony a belátás elleni védelemben is. Újrahasznosítható, ennek köszönhetően környezetbarát megoldás, valamint rovarhálónak sem utolsó.
Választhatsz kézit, vagy motorosat is. Többnyire függőleges mozgatású, de vízszintessel is találkozhatsz. Nagy szakítószilárdsággal bír, továbbá ha elkoszolódik, nyugodtan ki is moshatod.
Elég izmos ára van, tartósságát pedig a környezeti hatások befolyásolják. Extrém terhelés mellett is legalább 10 évig, normál terhelés mellett pedig még tovább lesz segítségedre a napsugarak elleni harcban.
Természetesen a fenti lista csak egy apró keresztmetszete az árnyékolók hatalmas innovatív családjának. Ha csak körülnézek a lakásban, akkor is találkozhattok olyan megoldással, amelyet a fenti listában nem említettem - a bambusz árnyékolóval.
Habár ez nem egy támogatott bejegyzés, a magyar piac kicsi és az ismert cégek termékeiből válogattam, valamint szerepet játszott az is, hogy ahol dolgozom, a Visual Window Kft. árnyékolástechnikai szoftverében a fenti cégek termékeiből válogathattok.
Comments