top of page

A királyok új ruhája #1

  • Writer: György Román
    György Román
  • Aug 30, 2023
  • 4 min read

Updated: Aug 31, 2023

Mi a különbség...

Sokat dolgoztam olasz és a német nyílászáró kereskedőkkel és ügyfeleikkel. Szerettem őket. Különösképp az volt kedves bennük, hogy a vevőik döntéseit a kereskedő alapozta meg. Nem engedték őket kapkodni, hanem megálltak velük egy pillanatra, vettek egy nagy levegőt és együtt a jövőbe néztek. Minimum abba a jövőbe, amivel kapcsolatos volt az álmuk. A döntés megfontolt és néha hosszadalmas volt, de pontosan tudták (mert tudatták velük), hogy 25-30 évre terveznek.


Ismertek, nagy rajongója vagyok a minőségnek. Ez igaz a felhasznált alapanyagokra és a kinézetre egyaránt. Úgy hiszem, hogy a tapasztalatlanság első jele, hogy a könyv borítója alapján ítélünk meg egy dolgot, de ezt - ebben az esetben kivételesen - jól tesszük.

A Kömmerling 76AD ALU és 88MD ALU rendszerek kinézete mögött olyan technológia rejtőzik, amelyre joggal lehet büszke a nyílászáró gyártója (ISO ablak), az alapanyagok beszállítója (PROFINE), nem is beszélve a tulajdonosról, aki emellett a rendszer mellett dönt, vagy épp már döntött.



Az egyik legszebb tervezés, amit valaha láttam, pedig volt már dolgom aluklipszes profilrendszerekkel. Amikor még a műanyag nyílászáró gyártásban dolgoztam, valahogy mindig úgy alakult a feldolgozás menete, hogy aránytalanul nagy erő- és munkaidő befektetéssel készültek el a szerkezetek. Tűpontos csiszolás, utólagos festés, méretre vágás, 90 fokos nekifutó és átfutó csatlakozások, a pvc profilok gyárilag előírt(!!!) tizedmiliméteres tűrésű csonkítása és még sorolhatnám azokat a nehézségeket, amelyekből ha egyetlen is balul sült el, a nyílászáró esztétikája súlyosan sérült. Azt kell mondjam, hogy profikkal dolgoztam, mert a hibás száma megállt "egykézen", de ez az idő (szerencsére) elmúlt.


Az előre hegesztett alumínium keretek, a felületkezelés, a pvc profilok kialakítása és sok más műszaki tényező fejlesztése mára a minőségi ablakrendszerekben utazó ablakgyártók kezébe adja a rutinszerű precíz kivitelezhetőséget.





A nyilvánvaló előnyök mellet olyan műszaki tulajdonságokra is ki fogok térni, amelyek a feldolgozásnál "keletkeznek". Ha a kedves olvasó rendelkezik egy kis műszaki vénával,

értékelni fogja az olvasottakat. Ilyen például az alu héjazat előre stancolása, az illesztések alatt alkalmazott ragasztórendszerek, vagy a különleges tervezésnek köszönhető hőtágulást kiegyenlítő anyagkapcsolatok (lévén szó műanyag és alumínium kapcsolatáról).



Elsőként olvasod a blogom?

...mindig visszakanyarodok a bakonyi környezetre.

Ennek egyszerű okai vannak:

- mivel vályogházam van, tisztában vagyok a vízelvezetés és a vízlecsapódás okozta problémákkal - lévén a vályogház egy rossz vízelvezetésnél nem sérül, hanem összedől

- a bakonyi környezet jelenleg az ország legnagyobb szélsőségeit produkálta csapadékmennyiség, hőingadozás és hőmérséklet tekintetében - ami itt megállja a helyét, az mindenhol megállja a helyét

- túl vagyunk a nyílászáró cseréken és már mért, műszaki tapasztalatokkal rendelkezem az ablakcsere járulékos (és gyakran elhúzódó és nehezen megoldódó) problémaköréről

- nyílászáró gyártásból jöttem és jelenleg is ezen a területen dolgozom (Visual Window), így örömmel adom át a gyártási tapasztalatokat és a látottakat

- tudom, hogy mitől olcsó egy szerkezet... valami BIZTOSAN kimarad belőle!


Ha már itt vagyunk, akkor tennék egy kitérőt a vályogház világa felé. Mindenki tisztában van a vályogházak egészségügyi és lakhatósági előnyeivel, de azt már kevesen tudják, hogy a vízelvezetés és a páradiffúz rendszerek felépítése és karban tartása mekkora napi feladat.

Ne higgye senki, hogy a házak belső páratartalmához jobban illeszkednek a fa nyílászárók. Ez bizony tévhit!

Esztétikájában ez igaz, de a kiszellőzés tekintetében a PVC nyílászáró rendszerek jóval hatékonyabban, kevésbé "dugózzák" le a belső teret és kedvezőbb "partnerek" a belső levegőáramlási, ventillációs rendszerekben és páracsere folyamatokban. Ez utóbbival jobban hozzájárulnak a helyi hőhidak (és párakicsapódási pontok) kialakulásához, viszont sokkal hatékonyabbak a kiszellőzésben.


Nem is beszélek arról, hogy a műanyagot nem zavarja a kitartóan megjelenő víz és páralecsapódás... nem így a fát.


Nade pévéce a vályogházba? Nemá'!

Kanyarodjunk vissza az előzőekben indított gondolatmenethez. A Kömmerling 76AD ALU és 88MD modern alukipszes (aluklippes, aluhéjas, aluborításos - ki, hogy szereti) műanyag nyílászárók felépítése olyan hatékonyan tud hozzájárulni a belső légcsere folyamatokhoz, ahogyan szinte egyetlen rendszer sem lenne alkalmas ilyen hőszigetelési mutatók mellett. Akit eddig zavart, hogy vályogházba ne kerüljön műanyag nyílászáró (pl. engem is), azt meg kell, hogy nyugtassam. A csúcsmodern kinézet, a felhasznált anyagok, a festési technológia nemcsak a famintázatot teszi lehetővé, hanem összehangolja a tradicionális terek anyagait (mész, homok, vályog) a kültér megjelenésével a környezet károsítása nélkül - és teljes mértékben újrahasznosítható anyagok felhasználásával. A műanyag profilrendszer szinte katalizálja ezt az anyag-harmóniát észrevétlen jelenlétével.


Mégegyszer a kérdést!

Műanyag a vályogházba? Igen!

ALU-PVC





Mit is tud egy alublendés rendszer?

Élezzük ki az adatokat a 88-as rendszerre. Figyelmeztetlek, ez nagyon katalógusízű lesz!

  • a 88 mm-es profilvastagságnak és a 7 kamrás rendszernek köszönhetően az energiatakarékosság biztosított

  • UW - 0,72 W/m²K és Ug - 0,5 W/m²K, Uf - 0,95 W/m²K (EnEv 2016) szigetelési értékeivel passzívházakhoz alkalmas a technológia.

  • 3 tömítési szint és megnövelt párásodás elleni védelem

  • Megfelelő üveg alkalmazásával (pl. TGI melegperem, lágyfémbevonatos) a nap hőjének 54%-át beengedi a belső térbe.


  • Ez aktív energiatermelésnek tekinthető és valóban fűtési költségeket takarít meg.

  • Az időjárás és kopásálló bevonattal ellátott alumínium héj könnyen kezelhető és sok évig tartós, könnyen tisztítható.


Milyen szerkezeteket lehet a Kömmerling 76AD és 88MD ALU profilrendszerekkel készíteni?

Mostanában a legfontosabb érv, hogy erre a keretrendszerre kifejezetten nagy üvegfelületek készíthetők, akár 58 mm üvegvastagságig (ezt már érdemes a gyártóval egyeztetni).

Az ablakok és balkonajtó rendszerek mellett kültéri, homlokzati bejárati ajtók, nyíló ajtók és emelő-toló rendszerek is készíthetők (sűllyesztett küszöbbel).

Bármely megoldás a fény és a tér maximalizálását jelenti, mert a profilrendszer a tervezésnek köszönhetően nagyon támogatja a nagy fesztávú nyílászáró projekteket.


Kicsit konkrétabban: a Kömmerling 76AD és 88MD ALU rendszerrek bármelyikét csak javasolni tudom. Mindenki az energiahatékonyság körül mozog, egyszerűen nem hagyhatóak figyelmen kívül az új technológiák adta lehetőségek: építőanyagok, zöld energiaforrások (szél és napelem), modern és megújuló szigetelési technológiák (vályog, juta, kender), tradicionális és csúcstechnológiás fűtési megoldások (tömegkályha, hőszivattyú, infra).


A Kömmerling alublendés (76AD ALU és 88MD ALU) rendszerei konkrét válaszokat adnak: kimagasló energiateljesítmény, a körbefutó tömítésnek (AD) és valódi középgátas (MD) rendszerének köszönhetően erős és hatékony hangszigetelés, szélzárás és a nyomástömítés.

 
 
 

Comentarii


© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

bottom of page