top of page

Az a csodálatos fűtés

  • Writer: György Román
    György Román
  • Feb 6, 2021
  • 3 min read

Updated: Oct 3, 2023

Egy hete mentünk el a bakonyi kis házból vissza Budapestre, hogy Zsiga folytatni tudja az óvodában az iskola előkészítőt. Most ismét itt vagyunk és két dolog körül forog a beszélgetés, amelyet már az előző bejegyzésben megalapoztunk: a szellőztetés és a fűtés.


Ez egy picit személyesebb sztori lesz, de igyekszem rövidre fogni és a fenti problémára kiélezni a tanúságot. Adott tehát egy ház, a falai vegyes-vályog (~1m széles, a frontja tégla, a másik oldala 60..70cm-es kőfal, de van benne tégla, beton, vályog, cserép, üveg és szinte minden, amit el lehet képzelni).

Két helység van, amit fűteni kell. A nappali/alvó helység kb. 36 m2 és a konyha-nappali, ez utóbbi~42-43 m2. a konyha-nappali helységet egy Hitachi-Shirokuma modern fűtőrendszer látja el meleggel, egészen jó hatásfokkal, a másik helységet pedig hagyományos fafűtés - ami csak a szentimentalizmusomnak köszönhető.


Úgy gondolom, hogy minden ember szereti a tűz látványát, ropogását... szeretjük a tüzet bámulni

Nem kicsit vagyok fafejű a fűtés témájában.

Két hónapra jöttünk le Budapestről és a hideg időszakban (még most is hideg van, de már február elején enyhülni látszik) keményen ment a fűtés a bakonyi ház mindkét helységében.


A második hónap vége felé a vaskályha füstcső rendszere elkezdett csöpögni. Kellemetlen szagú, gyantás, fekete folyadék kezdett csöpögni az illesztésekből. A frissen festett falakat összekente, a járólapot épphogy fel lehet sikálni, a fugákról nehezen tudok beszélni.



Átgondolt előkészítés


A kályha nem igényelt előkészítést, a kémény annál inkább. Egy 200mm átmérőjű Schiedel kémény biztosítja a megfelelő füstelvezetést, a kályha viszont 120mm-es. A megfelelő átmérő variálások után komoly szerkezet látszott kibontakozni.

A szabadon állítható könyökcsövek, a pillangó szelep és a hődob remek látványt nyújt és kitűnően végzi a feladatát. A közel 2m hosszú füstcső-rendszer szinte teljesen kihűti még idebent a tűz hőjét... talán túlzottan jó is...


A gáz ilyen mértékű lehűlése óhatatlanul a nedvesség kiválását eredményezi, ami a korommal és a gyantával keveredve a fenti eredményekbe torkollik.


Gondoljuk újra

A füstcsövek (vagy a kémény) beszűkülés komoly probléma forrása lehet. Simán összeállhat egy nagyobb kéménytűz, aminek az eredményét nem kell részleteznem.



A füstcső-takarítás minden feltétele adott volt. Egy óra után úgy néztem ki, mint a disznó és a szagom is olyan volt, mintha egy gyantás füstölőben dolgoztam volna egész nap.


A korom minőség javítása azonban nem állt meg ezen a ponton. A gyantásodást valószínűleg a nedves fa okozta, amit nem tudunk egyik pillanatról a másikra megszüntetni. Tüzelőnek fabrikettet vettünk, amiben már volt tapasztalatunk. A tiszta égés mellett gyatra fűtőérték a jellemző, ezért vegyesen régi fával alkalmazva, eredményes lehet a használat.




A gyatra fűtőértékre felkaphatták sokan a fejüket, de ebben a vaskályhában nem épp a parázs-üzemmód a leghatékonyabb. Ha nem vegyes üzemmódban van használva - száraz fával együtt -, akkor bizony nem ad elegendő meleget a "Halálcsillag".


Tovább fokozva a tisztítás hatékonyságát adagoltunk a tűzhöz a #koromtalanító hasábot. Az ára arra enged következtetni, hogy érdemes lenne árutőzsdére menni vele.



A láng kékes, zöldes és most már folyik orrán száján a folyadék, de már egészen más állagú. A folyamatos páralecsapódás nem múlt el, viszont határozottan javult a helyzet. A folyadék már nem büdös, nem ragad, nem gyantás, könnyen takarítható, de ez már egy másik történet lesz.



Már a látvány megéri a korom tisztítót :)

A sztori azonban más szálon is kapcsolódik a blog fő témaköréhez. A újra gyújtási folyamat - hiába volt a nagy rutin - iszonyú füst kíséretében volt hajlandó végbemenni, amit egy több órás szellőztetés követett. A szagok kiszellőzését azonban a #részszellőzés és a #bukó funkció hosszan tartó áldásos hatása segíti.



Résszellőzés funkció az emelő-tolón (az ajtó zárva van)

A konklúzió, hogy mindig oda kell figyelni mivel fűtünk és, hogy minőségi tüzelőanyaggal etessük a vaskályhát és, hogy nem kerülhető el a karbantartás ezen a területen sem.


...és ha valaki kíváncsi arra, hogy miért szeretem bámulni a tüzet, akkor ezt figyeljétek!



Comments


© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

bottom of page