Fűtsünk még...
- György Román
- Feb 7, 2021
- 3 min read
...és ha már fűtési téma és a kémény is bekapcsolódott, megpróbáltam utána nézni a kémények, a csatlakozó idomok és a füstcsövek karbantartásának.
Keress rá a "füstcső + kondenzvíz" kombóra a Gugliban
Nem volt túlzottan sok értelmes találat. Tényleg csak a fórumok szintjén voltak használható hozzászólások és olyan kérdések, amelyek az előző írásomban említett folyást és az ezzel járó kalamajkát okozta.

A "Halálcsillag" továbbra is tetszetős, de a csöpögés és az ezzel járó kosz kifejezetten kellemetlen. A falnak annyi, mindenképp lehet újra festeni, a felépítményt mindenképpen újra kell gondolni.
Kollégám és barátom, akit hamarosan bevonok ennek a blognak az írásába egy egyszerű kérdéssel és meglátással élt - tényleg csak a látott fényképek alapján.
"...tényleg elegendő ennek a vaskályhának a fűtési teljesítménye annak a helységnek a felfűtéséhez?"
Itt kellett volna a gondolkozásnak kezdődni
A ház ugyan még szét van gombolva, hiányzik a külső vakolás, szigetelés és a belső még sok helyütt kiegészítésre - javításra és befejezésre szorul - a meglátás helyesnek bizonyult és több helyről is elkezdett vérezni az eredeti terv:
a vaskályha egyszerűen nem tudja felfűteni a füstelvezető csőrendszer teljes szakaszát, így a kéménybe toluló hideg levegő folyamatosan hűti a gázáramot, ami kondenzációt okoz
ez a kondenzáció nem tud kiáramlani a kéménytérbe, ahol egyébként gondoskodtunk az elvezetésről
megnézve a kémény füst-kiáramlását, azt vettem észre, hogy fedlap ugyan van rajta, mégis teljesen nyitott, semmi nem akadályozza a hideg konvekciót
a jó ablakoknak hála, a fűtési helység légtömörnek tekinthető és a levegőt az égés ebből a normál nedvességű légtérből veszi el.

"A bekötőidom kialakításánál gondoskodni kell a tömör rendszerkapcsolatról /MSZ EN 1443/, valamint az összekötő elem kürtőbe történő benyúlási veszélyének megakadályozásáról." - idézet a kéményseprőipari tansegédletből
Most, hogy vegyesbe fordult a fűtési metodika (szén brikett+fabrikett+fa) így sokkal kevesebb lett a belső térből érkező kondenzvíz, a természet erejével viszont nincs mit kezdeni - fizikázni kell.
Ez bizony egy szakma, egy hivatás témája, amit innen tudtok tölteni.
A képen egyébként az is látható, hogy a bilincsek - bár drágák voltak - teherbírásuk határán feszülnek és kifejezetten hitvány minőségűek. Az mbkandallo.hu-ról vásároltam, akik egyébként nagyon segítőkészek és felkészültek, viszont a szar minőségről ők sem tehetnek. Elég beszédes, hogy az utolsó darabokat vettem meg, nem csekély áron.
Vissza a szellőztetéshez
Felmerült az újratervezés során, hogy egy intelligens szellőztető-hővisszanyerő berendezés elősegítené a füstös levegő eltávolítását, de a friss levegő beáramlását is.
A tetszetős ELICA merült fel lehetőségnek, mert a front fal áttörhető, az áram ellátás biztosított és - nem utolsóként - a szellőző kinézete sem rontja a belső látványt.

A szellőztetési szakember az első pillanattól lebeszélt a rendszer használatáról.
Rövidre fogta a magyarázatot: "... mivel a kályha a lélegezhető térből szívja a levegőt a kémény huzatán keresztül, a szellőztető - legyen bármilyen intelligens - akár a százszorosát is tudja ennek a teljesítménynek. Ha a szobába került füst elszívása a feladat, akkor a füst normál kiáramlásának ELLENTÉTES irányába, a szoba felé. Egyszerűen mondva az összes füst a szobában fog kikötni...".
Érdekes példája volt annak, hogy egy régi építési/építkezési technológiát hogyan érdemes a legfrissebb fűtési és szellőztetési technikákkal ötvözni. Szóval marad a bukó funkció madárcsicsergéssel és a részszellőzés.
Hogyan tovább
A feladatok innentől egyértelműek:
- füstcső rendszer tisztítása és átalakítása
- bekötő idom helyes csatlakoztatása
- a füstcső-rendszer zárttá tétele a bekötő idomtól a kályháig
- kémény fedlap
- adekvát szellőztetés
Szinte minden hibára fény derült (és ki is jött), amit a korszerűtlen fűtés okozhat.
Már meg is született a döntés egy második Hitachi-Shirokuma beépítéséről a belső térbe. Nem mutogatom a számlákat, mert korai lenne néhány hónap használat után nyilatkozni a tényleges hatásfokról és bekerülésekről, de ha ránézek a vaskályha okozta fűtés károkra, akkor legfeljebb a ropogó tűzbe bámulás, ami hiányozhat.
A vaskályha nem kerül lapátra, füstcső átépítés lesz, de azzal megvárjuk a tavaszt.
Comments