Nyílászáróidnak is szükségük van a gondoskodásra.
- György Román
- Jan 24, 2021
- 2 min read
Updated: Feb 10, 2021
Télen az egyik legjobb dolog, amikor a meleg szobából nézhetjük a kinti hóesést, kezünkben egy csésze forró teával. Az idilli pillanatban fel sem tűnik, ha szelel az ablak, de amikor megkapjuk a havi fűtésszámlát, gondolkodóba esünk.

Ne az utcát fűtsd!
A hőszigetelő nyílászáró lényege abban rejlik, hogy tökéletesen szigetel. De csak akkor igaz, ha megfelelően záródik. Íme néhány trükk, amelyekkel meggyőződhetsz arról, hogy nyílászáród megfelelően szigetel!
Végy egy vékony papírlapot! Teljesen mindegy, milyen, egy sima újság is megteszi. Ha megvan, nyisd ki az ablakot, tedd oda a papírt és egyszerűen zárj rá! Megvan? Akkor most próbáld meg kihúzni a lapot! Nem megy? Ez esetben van egy jó hírem: nyílászáród tökéletesen zár! (Ha ki tudtad húzni, akkor sajnos nem vagy ilyen szerencsés, de nem kell megijedni, nem nagy ördöngösség megoldani a dolgot!)
A másik módszerhez nincs szükséged semmilyen segédeszközre, csupán az ujjadra. Nyisd ki az ablakot és egy ujjal hajtsd be teljesen, majd engedd el! Kinyílt? Király! Akkor nincs semmi gond, nyílászáród kifogástalan állapotban van! (Ha nem nyílik ki magától, akkor valamit igazítani kell, de valószínűleg ebben az esetben sincs nagy baj, szóval nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni!)
Figyelj arra, hogy zárt ablaknál a kilincs is mindig a megfelelő állásban legyen! Ha bezárod az ablakot, a kilincset is fordítsd el teljesen aszerint, hogy vízszintes, vagy függőleges állásban zár-e! Nem elég csak úgy, félig elfordítani, mert az igaz, hogy úgy tűnik, mintha a nyílászáró zárva lenne, de valójában nincs. Ha a kilincset nem fordítod el teljesen, keletkezik egy kis rés, melyen keresztül helyet cserél egymással a hideg és a meleg levegő, a többit gondolom, nem kell ecsetelnem...
Továbbá ne felejtkezzünk el a #résszellőzőről és a #légbevezetőről sem! Mindegyik rendkívül jó találmány, de télen nem árt odafigyelni a használatukra. Szellőztetni mindig kell, ez nem is kérdés, azonban a módszer nem mindegy. Hamarosan részletesen beszéltek ennek fontosságáról és azokról a kiegészítőkről, berendezésről, amelyek ezt biztosíthatják.
Természetesen adódhatnak olyan helyzetek, amikor már a fenti módszerek kevésnek bizonyulnak. Ha nyílászáród ropog, nyikorog, kattog, akad - vagyis ha nem működik megfelelően -, ne késlekedj, hívj szakembert!
Comments