Szellőztetés
- György Román
- Jan 28, 2021
- 4 min read
Updated: Jan 29, 2021
A #szellőztetés rendkívül hasznos dolog. Egyszerű, kényelmes, ingyenes megoldás annak érdekében, hogy tegyél valamit az egészségedért.

Szellőztetés
Nemcsak, azért, hogy jobb legyen a közérzeted, jobban tudj összpontosítani a feladataidra, de ez a kulcsa a penészmentes lakásnak is, hogy csak a legfontosabb pozitív hatásokat említsem.
Ebben a vírussal terhelt időszakban kiemelt fontosságú szellőztetés. A rendszeresség szellőztetés nagyban hozzájárul a COVID-19 lakáson belüli terjedésének minimalizálásához (persze nem elfelejtve a kézmosást és az ésszerű fertőtlenítést). Tudományos kutatások támasztják alá, hogy a beltéri fertőzést (amely egy aktív fertőzött továbbadhat) látványosan csökkentheti a módszeresen elvégzett szellőztetés.

Többféleképpen tisztává tudod varázsolni a levegőt az otthonodban.
Az egyik mód az, hogy az ablakot tartósan, huzamosabb ideig nyitva tartod. Természetes, hogy ez csak a melegebb hónapokban kivitelezhető.
Mivel már beköszöntött az tél és elkezdődött a fűtési szezon, célszerű az ún. intenzív szellőztetést alkalmazni. Az ablakot rövid ideig teljesen kitárod naponta többször, a kinti hőmérséklettől függően kb. 5-20 percig alkalmanként, így a benti használt levegő kb. ennyi idő alatt távozik és cserélődik ki.
Arra figyelj, hogy a fűtést erre az időre kapcsold ki!
A modern ablakok esetében – legyen szó PVC, vagy akár fa ablakokról - a légcsere még inkább szükséges, ugyanis ezek már olyan jó minőségűek és úgy zárnak, hogy zárt állapotban egyáltalán nem engedik be a levegőt. Ha nem szellőztetsz, szinte biztos, hogy az egészségügyi/élettani negatív hatások mellett előbb-utóbb #penésszel is fogsz találkozni, mely szintén károsíthatja az egészségedet!

Ha régebbi típusú nyílászáróid vannak, valószínűleg ritkábban találkozol ezzel a problémával. Ez azért van így, mert mivel régiek az ablakaid, így kopottabbak is, épp ezért nem is zárnak tökéletesen.
Fűtési szempontból ez a tulajdonság nem túl szerencsés, viszont szellőzés szempontjából annál inkább. A lakásban szinte folyamatos a légcsere, zárt ablakok mellett is meg van oldva, azonban ez mesze nem válthatja ki a helyes szellőztetést.
Szellőztess helyesen!
Naponta nyiss ablakot, betegség esetén is! A légcserével a kórokozók így szabadon távozhatnak.
• Fűtési szezonon kívül - ha lehetőség van rá - szellőztess egész nap! A fűtési szezon beálltával naponta többször szellőztess rövid ideig, de intenzíven!
• Ébredés után, hogy a finom kávé mellett a tiszta levegő is felébresszen!
• Főzés és étkezés után, hogy a pára és a gőz távozzon!
• Takarítás után, hogy ne csak a lakás legyen tiszta, hanem a levegő is!
• Zuhanyzás / fürdés után se felejtsd el kinyitni az ablakot egy rövid időre!
• Lefekvés előtt, hogy könnyebben jöjjön álom a szemedre!

Ha kertes házban, vagy tetőtéri lakásban élsz, ne felejtkezz el a #kéményhatásról sem! Ennek az a lényege, hogy mivel a meleg levegő könnyebb a hidegnél, ezért felfelé száll, így a szellőzőcsatornán, vagy a nyitott tetőtéri ablakon át nagyon rövid idő alatt távozik a meleg, és ugyanolyan gyorsan jön is a helyére a hideg levegő. A lakás pillanatok alatt ki tud hűlni.
A tetőtéri ablakok egyébként kitűnően funkcionálnak kereszthuzatban is, gyorsan kicserélődik a levegő, ha "rájuk" bízod a légcserét!
Szellőztess profin!
A helyes szellőztetéshez profi eszközök, vagy az ezek által által nyújtott - mára már természetes kényelmi funkciók - szükségesek. Egyértelmű, hogy ha hideg van, a lakás is hamar le tud hűlni, ezért a szellőztetést sem lehet "ész nélkül" csinálni!
A listában szereplő eszközök, kiegészítők jelenléte már a tervezési szakaszban fel kell, hogy merüljön a gyártóknál vagy a kereskedőknél. Ha ez véletlenül kimaradt, rengeteg lehetőség van utólagos pótlásra.

A résszellőzés
A #résszellőző használatával könnyűszerrel megoldható a szellőztetés problémája, hiszen ez az egyik olyan szerkezet, amely akkor is gondoskodik a légcseréről, ha te magad házon kívül vagy, valamint éjszaka is rendkívül hasznos lehet.
Az új nyílászárók tulajdonosai közül sokan elfelejtik, vagy csak egyszerűen nem használják ki ezt a lehetőséget, pedig szerintem nagyon jó ötlet!
Igaz, hogy az ún. résszellőző nem minden vasalatban található meg alapból, ez a gyártótól függ, de ha a tiédben van, akkor használd!
Biztos felmerül benned is a kérdés, hogy vajon biztonságos-e a résszellőző használata? Nyugodtan állíthatom, hogy igen.
Résszellőzőt homlokzati és tetőtéri ablakoknál, bejárati toló ajtóknál egyaránt alkalmazhatsz, azonban van egy kis különbség közöttük.
Homlokzati ablakok esetében a résszellőző a vasalatban van kialakítva. A bukó-nyíló homlokzati ablakoknál a szokásos lefelé, vízszintes és függőleges álláson kívül van még egy kilincsállás, mellyel a résszellőzőt tudod működésbe hozni, mégpedig a következőképpen: a vízszintes és a függőleges állás közé 45°-ba helyezed a kilincset. Ezzel létrejön egy minimális rés a tok és a szárny között, ahol a levegő szabadon tud ki- és beáramlani. (Ezt az információt azért véltem fontosnak megosztani veled is, mert biztosan tudom, hogy sokan nincsenek tisztában a használatával, sőt! Valaki azt sem tudja, hogy van résszellőzője...)
Megoldható a manuális és az automatikus vezérlés is, ezzel szemben a tetőtéri ablakoknál kizárólag a manuális működésre van lehetőség.
Találkozhatsz azonban olyan ablakkal is, ahol a szellőztetés-funkciót nem a vasalatba foglalták bele, hanem külön az ablakszárnyba. Ebben az esetben a szárnyban található vékony rést tudod manuálisan, vagy automatikusan zárni (a szellőztető készülékben található betét a páratartalom hatására zárja, vagy tágítja "pórusait", igyekszik kiegyenlíteni a belső és külső páratartalmat).
Léteznek olyan eljárások, amelyeket emelő-toló rendszerekhez találtak ki, hogy a nyílászáró maradéktalanul ellássa funkcióját, viszont a szellőzés is biztosítva legyen.
(emelő-toló részszellőző fotó)
A toló-bukó ajtók vasalata (Patio Alversa PS) egészen speciális módon is el tudja látni ezt a feladatot a standard szárny buktatáson kívül. A vasalat bizonyos állásában a mozgó szárny (középtengelyben) magunk felé elmozdítható néhány mm-rel, így megszűnik a szárnygumik takarása és a levegő szabadon beáramolhat. Tökéletesen biztonságos, hiszen a szárny ilyen helyzetben nem mozdítható kiemelésre, csakis akkor, ha az eredeti pozíciót visszaállítottuk.

Bővebb információk a Roto Patio Alversa (toló-bukó) szellőzéséről itt.
A légbevezető
Erről már biztos hallottál, sőt, ha új nyílászáróid vannak, szerintem neked is van ilyen. Ha nincs, akkor ezt akár utólag is felszereltetheted!
Ha ez a megoldás számodra a legszimpatikusabb, az üzletekben találkozhatsz manuális, automata és nem lezárható változattal egyaránt.
A manuális légbevezetőt bármikor kézzel nyithatod és zárhatod, az automata típus a páratartalom függvényében nyit és zár, azonban manuálisan is bezárható, a nem lezárható típus viszont - ahogy a neve is mutatja - nem zárható le soha!
Előírás, hogy nyílt égésterű készülékeket tartalmazó helyiségekbe csak és kizárólag nem lezárható légbevezetők építhetők be, melyek érthető okokból automata funkcióval sem rendelkeznek.

A légelvezető
Nem csak az ablakokba épített szellőzők jelenthetnek megoldást, lehetőséged van másfajta szellőző berendezés használatára is.
Ilyen például az ún. légelvezető, melynek szintén több fajtájával találkozhatsz.
Létezik többek között olyan, amely gravitációs és hibrid szellőzési rendszerek optimalizálására van kifejlesztve, de van olyan típus is, amely kimondottan alacsony nyomású szellőzési rendszerekhez van kialakítva.
Bővebb információk az Aereco légbevezetőkről itt.
Ha nem tudod rendszeresen megoldani az ablaknyitást, érdemes mielőbb beszerezned egy szellőző berendezést, legyen az bármilyen (amelyeket az előzőekben nem érintettünk):
•lakossági ventillátorok
• külső légelvezetésű elszívók (konyhai elszívók, szobai légtisztítók, gőz-, pára-, és szagelszívók)
• zártkörös, vagy külső légelvezetésű levegőtisztítók
• külső légelvezetésű, hővisszanyerős légcserélők
Következő téma szorosan kapcsolódik a szellőztetéshez; a #penészesedésről fogok írni.

Comments