top of page

Festbier

  • Writer: György Román
    György Román
  • Oct 12, 2021
  • 4 min read

Bakonyi hajnal, fél öt van, nagyjából a hőmérséklet is ennyi. Este már be lettek készítve az eszközök és a Festbier típusú vízhez már összeállt a célprofil.


A víz előkészítésénél fura volt a slaked lime (mész) használata, mert az előkészítő oldalt tejszerű állaga nem volt túlzottan bíztató, de örömmel láttam, hogy a 36liter RO vízben nem mutatkoznak az opálosság jelei. Óvatosságból azért egy szűrőn keresztül öntöttem fel a teljes mennyiséget, ahol nem kevés üledék keletkezett. Ez gyakorlatilag a vízben nem oldható mészpor. A biztonsági adatlapok tanúsága szerint nincs mennyiségi korlát a szervezetbe bevitelnél, de azért az javaslom "fújjuk meg a hideg levest". Élnék a gyanúperrel, hogy ez kiváló vesekő alapanyag, amit nem szívesen látok a sörben - ez kőkemény tapasztalás.


Ha már a vízről beszélünk, vettem egy 40 literes hordót, amibe az RO víz kerül főzés előtt - és ott végzem a visszasózást is, magát a vízprofil beállítását.

Az előző este bekészített főzővízet már szétöntöm, hogy ne legyen gond a máslásnál, így a cefrézővíz/máslóvíz elosztás is remekül nyomon követhető.




A gépbe ~22 liter, a boilerbe pedig 16 liter került... nocsak. A színültig töltött 40 literes hordó 22+16 literre osztható szét. Viszonylag jó voltam matekból, de ehhez talán nem kell a parciális deriválás tudományát magas szinten űzni. Ismét egy hitvány, magyar termék, amivel átbaszhatják a tisztességes parasztot (mármint engem).


Régóta jár a fejemben egyébként egy weboldal ötlet - csakúgy, mint annak idején a szanalmas.hu - ahol az igazán hitvány magyar munkákat vonultatnám sorra fel. Olyan mennyiségi kontent, ami ebből a témából táplálkozik... nos ez kifogyhatatlan a mai Magyarországon.

Ennyi hitvány, aljadék, mocskos munka, ami csak arra szolgál, hogy megtévesszen, átverjen és a nettó lopást szolgálja, még soha nem volt jelen ebben az országban. Nálam egyszerű az egyenlet: Magyar termék = hitvány termék.

Ez maradéktalanul igaz és ezalól kivételt gyakorlatilag csak az élelmiszerek (egy része) képez. Sok fórumban feldobtam a kérdést és a kérést: Cáfoljatok meg!.

Nem volt érdemi válasz... sajnos! Ennyit az őrjöngésről.



Térjünk vissza egy picit a második(!!) BIAB zsákhoz. Az első zsák sajnos elszakadt, ezérz újra futom a tesztelést.


Itt jegyezném meg, hogy a főzőház rendkívül korrekt módon elszámolta az egy használat után tönkrement zsákot és levásárolhattam a teljes bekerülési összeget! Ritka és tisztességes üzleti magatartás, amit ezúton is köszönök!


A lager malátája lényegesen lisztesebb állomány, mint az előző főzés pale malátái voltak. A szivattyút még kisebb átfejtésre kell állítani, hogy a 22 liter cefrevizet ne kapja ki a fűtés alól, de a maláta magjai is vízben álljanak - lehetőleg a cél-hőfokon.


Kedves számomra ez az olajos felület

A 64 fokra beállított gép 60-68 fokok között mozgolódik, gyakori fűtés ki-és bekapcsolást hallani, de egészen jól tartja a hőmérsékletet, de ahogy írtam az előző bejegyzésben is,

nagyon figyelni kell a szivattyú és a folyadékmagasság mérő összhangjára, mert hamar elszalad a ló. Ha hallani a fűtés hangjait, akkor a fenti sörlét érdemes hamar a malátaágy alá terelni, hogy meglegyen a kellő sörlé mennyiség a hirtelen hőterhelést elkerülendő.



Az eredeti cefrézési tervet megváltoztattam, mert a csomaghoz bekerült még 1kg Pilzeni maláta. A Brewfather App ugyanis azt mutatta, hogy a Festbier célprofilhoz az összeállított malátacsomag közelében sincs a legfontosabb jegyeknek (ABV, OG, FG, EBC) A Pilzeni kiegészítéssel korrigálhatóak a hiányok és - ahogyan a Festbier összeállításokban is több receptben megjelent - én is ezzel a malátával egészítettem ki a csomagot.


A eredeti terv 15(50)+40(64)+20(72) percet írt, amit 20(52)+60(64)+30(72) percre módosítottam. Így a Swean-Pilzeni kombó kellően kinyithatja az ízeit és szárnyalhat.


Gabonák (5.88 kg)

4.2 kg - Swaen Lager 3 EBC (71.4%)

1 kg - Pilsner Malt 3.3 EBC (17%)

450 g - Munich Malt, Germany 18.7 EBC (7.7%)

230 g - Biscuit 50 EBC (3.9%)


Komlók (80 g)

60 min - 40 g - Hallertauer - 4.8% (19 IBU)

10 min - 40 g - Hallertauer - 4.8% (7 IBU)

Egyéb

Cefrézés - 1.4 g - Baking Soda (NaHCO3)

Cefrézés - 4.3 g - Calcium Chloride (CaCl2)

Cefrézés - 2 g - Epsom Salt (MgSO4)

Cefrézés - 1.1 g - Gypsum (CaSO4)

Cefrézés - 1 g - Slaked Lime (Ca(OH)2)


Cefrézési Profil

52 °C - 20 perc - Fehérjebontó szakasz

64 °C - 60 perc - Enzimbontás I. szakasz

72 °C - 30 perc - Enzimbontás II. szakasz

78 °C - 15 perc - Kicefrézés


Gép: Brewster Beacon 40L

Főzet Mérete : 25 L

Forralás előtti m.: 28 L

Forralás utáni mennyiség: 26.25 L

Cefrézővíz : 22.0 L

Máslóvíz : 16.0 L

Forralási időtartam: 60 min

Összes vízmennyiség: ~36.0 L


Élesztő

2 csomag Saflager S-23


Erjesztési profil

10 nap - 9-10 fok

3 nap 13 fok

5-6 hét 1-3 fok ászokolás (palackozás után)

A múltkori ígéretemet nem felejtettem el és összeraktam, hogy mibe kerül valójában a házisör. Nézzük például ezt a sört, amit csomagban vásároltam és majdnem minden ki volt mérve.


Festbier

Alapanyagok (maláta és kimért komlók): 4900,- Ft

Plusz Pilzeni maláta: 500,- Ft

Élesztő (Fermentis Saflager): 2800,- Ft

Szállítás (GLS): 2960,- Ft


Vízmennyiségek

40 liter RO víz előállításához ~140l normál víz szükséges

Az üveg tisztításához szükséges víz: a töltőtartalom 3x-os mennyisége ~1,3liter

Főzésnél a folyamatos takarításhoz szükséges víz ~ 35liter

Hűtővíz ~200..250liter


Egyéb, fogyó anyagok, eszközök

Üveg: 80,- Ft (3.3dl)

Koronazár (oxigén elnyelő) 10,- Ft

Karbonizáló cukor: 10,- Ft (3.3dl)

Fertőtlenítőszer, tisztítószer: ~17 ,- Ft

Komlózózsák: 160,- Ft (~20 főzés)

BIAB zsák: 11.000,- Ft (~30 főzés)

PH mérőfolyadékok (kalibráló, fejtároló): ~15,- Ft

Gumikesztyű: 30,- Ft


Előkészítési idők

víz: ~4h

Főzés: ~10h

palackozás, előkészítéssel ~6h


Forralás után 25l cefre

Erjesztőbe átfejtve ~23.5liter

Palackozva ~22liter - ~65 üveg


Energiaköltség

2,5kW gép (1300w)6h

3 kW boiler (2500W)2h

350W hűtőgép 60 nap

Receptkészítő előfizetés (1 évre)


Összes költség munkadíj nélkül ~13800,- Ft

~ 627,- Ft / liter

~ 210,- Ft / 3.3l üveg


A forralás előtti és utáni fehérjekicsapódás egy furcsa jelenség. Próbálok utána járni, de csak a legrégebbi tankönyvek sorai között találok néhány olyan utalást, ami a hűtés közbeni extrakt kicsapódás okozói lehetnek.


A lisztes őrlemény is megteszi a magáét. Nemcsak a szűrők tömődnek el, hanem a szivattyút is rendesen megkínozza. Nem is beszélek arról, hogy a melegítő aljzatra simán ráég a finom maláta por.


Ezt két lépcsőben takarítom. Elsőként a kicefrézés után, második alkalommal a forralás előtt. Itt nagyon figyelni kell, hogy az átfejtés és a visszafejtés folyamata minél kevesebb oxigenizálódással járjon, de sokkal nagyobb rizikó a ráégett, füstös íz és a teljes sörlé kidobása, mint egy kis odafigyeléssel végrehajtott kitárolás - visszafejtés.

Takarítás közben a hűtés folyamata is elkezdődik (természetesen hűtőspirállal). A visszamaradt forralás utáni lé alkalmas némi ülepítés után a fajsúly mérésre), majd irány a hűtő 14 napra.

Van még hátra néhány napom az erjesztés első szakaszából és mérlegre tennék egy ötletet is, amely némi szedret is belekever a folyamatokba. Nincs még kizárva, hogy a folyadékot megbontom és készíteni fogok egy szedres variánst is, csakhogy erősítsem a gyümölcsös irányokat is.

Comments


© 2023 by The Artifact. Proudly created with Wix.com

bottom of page